JASMUN 2022
W dniach 23 – 25 września odbyła się coroczna konferencja JASMUN. Sesję inauguracyjną otworzyła Dyrektor Anna Sobala – Zbroszczyk. Podczas powitania skonstatowała, że chociaż musimy mierzyć się z trudnymi wydarzeniami współczesności, nie możemy się bać, ani myśleć pesymistycznie. ,,Musimy wierzyć, że potrafimy uczynić nasz świat lepszym” powiedziała. Zachęcała obradujących do dzielenia się pomysłami, do spierania się i do znajdowania rozwiązań. Życzyła wszystkim, aby mieli odwagę marzyć i podążać za swoimi marzeniami.
Radosław Sikorski jako gość honorowy konferencji skomentował obecną sytuację polityczną na świecie oraz odpowiedział na liczne pytania słuchaczy. Poseł do Parlamentu Europejskiego zwrócił uwagę na zagrożenie funkcjonowania obecnego systemu bezpieczeństwa w świecie w związku z agresją Rosji w Ukrainie. Porównał obecny kryzys do czasu sprzed II wojny światowej i spadku znaczenia Ligii Narodów w wyniku agresji Włoch w Abisynii (dziś Etiopia). Rosja jest obecnie stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i jednocześnie agresorem. To się wzajemnie wyklucza. Sikorski porównał Putina do szalonego dyktatora pokroju Hitlera, czy Stalina, straszącego świat użyciem broni jądrowej i otoczonego pochlebcami, zafałszowującymi obraz rzeczywistości. Karta się odwróciła i Zachód okazał się mniej zdegenerowany niż myślał Putin. Na Rosję nałożono najtrudniejsze w historii sankcje ekonomiczne, rosyjska armia, uważana za drugą armię świata, straciła reputację, a słowo przywódcy Rosji wiarygodność, szczególnie w obliczu wcześniejszych zapewnień o niezaatakowaniu Ukrainy oraz jako gwaranta bezpieczeństwa międzynarodowego. Ukraina i Rosja negocjują tyle tylko, że na polu bitwy, jak powiedział Clausewitz i już wiadomo, że główny cel Putina włączenia Ukrainy do Rosji nie zostanie osiągnięty. Gość stwierdził, że pomimo oficjalnie funkcjonującej wersji wyboru Putina na prezydenta kraju w demokratycznych wyborach, w rzeczywistości w Rosji panuje kleptokracja, a mechanizm sukcesji władzy nie działa. W czasach carskich władzę przejmowali następcy tronu, w czasach komunistycznych przywódców zmieniało Biuro Polityczne. Teraz nie wiadomo jak może dojść do przekazania władzy. Putin walczy obecnie nie tylko o przetrwanie polityczne, ale być może także fizyczne. Zdaniem Sikorskiego nadziei należy wypatrywać we wspieraniu zwolenników autentycznego systemu demokratycznego w Rosji.
Podczas konferencji poruszono kwestie łagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego na Sri Lance, ustalenia metod zwalczania drenażu mózgów, walki z przemocą ekonomiczną wobec kobiet, mierzenia się z rosnącym problemem handlu ludźmi z naciskiem na niewolnicze usługi seksualne, czy zrewidowania podejścia państw członkowskich do zielonego ładu ze szczególnym uwzględnieniem sprawy energii jądrowej. Pod koniec obrad, uczniowie przygotowali rezolucje nawiązujące do powyższych tematów, a poszczególni reprezentanci krajów podpisali je. Rezolucje będą stanowiły początek procesu rozwiązywania wspomnianych problemów.
(tekst: Beata Ciacek, współpraca: Kajetan B.; zdjęcia: Beata Ciacek, Antonina N., Klara W.)