NewsNewsNews

News

2nd SLO book lunch "za latawcem"

W ostatnią środę na Solcu odbył się book lunch poświęcony premierze książki “Za latawcem” - “Anyway the Kite Goes”. Współautorami książki są uczniowie IB2 Andrzej Prokesz i Franek Bielowicki. Razem z nimi, w rozmowie uczestniczyli: szef fundacji RazemPamoja (organizacja wspierająca projekt) Bartosz Przybył Ołowski, autorka zdjęć do książki Agata Grzybowska oraz nauczyciel filozofii w liceum polskim i liceum IB Pan Marcin Krupowicz. Książka “Za latawcem” to zredagowany zapis rozmów polskich licealistów - Andrzeja i Franka oraz Izy Zydorowicz i Marty Hinderer z liceum im. Czackiego - z licealistami kenijskimi, pochodzącymi ze slumsu Mathare w Nairobi, którzy są stypendystami fundacji RazemPamoja. W ostatnie wakacje wspólnymi siłami zaprojektowali oni i one kolekcję ubrań Muzuri, a następnie udali się w okolice Mount Kenya, gdzie przez kilka dnia, z dala od zgiełku Nairobi prowadzili rozmowy na przeróżne istotne dla nich tematy

 

 

Podczas środowego spotkania autorzy dyskutowali na temat książki z pozostałymi gośćmi, a w drugiej części spotkania odpowiadali na pytania zgromadzonych w auli uczniów i nauczycieli. Była między innymi mowa o powstawaniu książki, o relacjach z kenijskimi licealistami, o szczególnych fotografiach w książce. Na koniec spotkania możliwe było zakupienie książek, z których cały wygenerowany przychód przekazywany jest na fundusz stypendialny dla kolejnych zdolnych uczniów z Mathare, którzy marzą o możliwości uczenia się w dobrym liceum poza slumsem, które w rezultacie umożliwi dostanie się na studia. Książki są wciąż dostępne na Solcu, z wszelkimi pytaniami należy się kierować do autorów, czyli Andrzeja Prokesza i Franka Bielowickiego.

 

 

Wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie mieli możliwości uczestniczenia w środowym spotkaniu uspokajamy: już w ostatnim tygodniu marca planowany jest drugi book lunch w 2SLO, tym razem odbędzie się w polskim oddziale szkoły przy ulicy Nowowiejskiej. Zapraszamy serdecznie wszystkich członków społeczności obu oddziałów: uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Dokładną datę wraz z godziną spotkania podamy wkrótce.

Franek Bielowicki