odwiedz dwójkę na:

Ziemio, nie kryj...

Ziemio, nie kryj...

 

Podobnie jak w roku poprzednim, dwie klasy pierwsze naszego liceum (oddziałów międzynarodowych) odwiedziły Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Tam, wśród nadbużańskich wydm i lasów Niemcy wymordowali między latem 1942 a jesienię 1943 roku około 850 tysięcy ludzi. W tej liczbie było około 300 tysięcy warszawiaków.

 

Zwiedzanie Treblinki podzieliliśmy na trzy części. W pierwszej razem poznawaliśmy krótką historię tego potwornego miejsca oraz jego plan, odtworzony na podstawie wspomnień nielicznych ocalałych - bohaterów powstania z 2 sierpnia 1943 roku - oraz badań archeologicznych. W drugiej i trzeciej klasy zwiedzały teren Obozu Zagłady oraz rozmawiały o literackich obrazach Zagłady.

 

Dodajmy, że ostatni więzień Treblinki, bohater dwóch powstań: treblińskiego i warszawskiego, p. Samuel Willenberg zmarł w lutym bieżącego roku.

 

Tak jak w zeszłym roku zakończeniem naszej wycieczki było złożenie kwiatów na grobie Kazimierza Miłobędzkiego, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Nie przypadkiem mottem tego najzaszczytniejszego odznaczenia jest cytat z Talmudu: "Kto ratuje jedno życie, ten jakby ocalał cały świat".


strony internetowe warszawa