odwiedz dwójkę na:

XVIII Festiwal Nauki: „Przygoda z chemią”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach praktycznych na Wydziale Chemii UW, które były zorganizowane przez pracowników, doktorantów oraz studentów wydziału w ramach XVIII Festiwalu Nauki 2014 „Przygoda z chemią”.

 

Pokazy składały się z 3 części. W pierwszej części uczniowie mieli możliwość obejrzenia pokazów chemii pirotechnicznej z licznymi eksperymentami wybuchowymi, barwnymi, dymiącymi i palącymi w roli głównej. Mogliśmy zobaczyć m.in. samo pompujący się balonik, lustro srebrowe czy jod w reakcji z glinem. Pokaz uświetniły wielokolorowe fajerwerki, wulkan chemicznych, paląca się bawełna własnej produkcji oraz magiczna paląca się piana.

 

Druga część opierała się na interesujących doświadczeniach chemicznych w wykonaniu, których uczniowie mieli swój udział. Każdy mógł przeprowadzić wiele ciekawych i zjawiskowych doświadczeń, dzięki którym można było zrozumieć działanie wskaźników chemicznych i naturalnych zobaczyć bombę pianową, jojo chemiczne i wiele innych. Ponadto chemia przeniosła nas w świat baśni, gdyż mogliśmy zobaczyć zielonego smoka, ryczącego misia, wpienione ziemniaki czy agresywne owoce.

 

Trzecia część dotyczyła eksperymentów ze światłem. Był to niezwykły pokaz chemiluminescencji podczas którego obejrzeliśmy m.in. zorzę, chemiczne latarki, ogniste tornado czy spiralę światła.

Sylwia Dragulska

strony internetowe warszawa