odwiedz dwójkę na:

Wrażenia z wymiany niemieckiej

Wrażenia z wymiany niemieckiej

 

Zanim przybyli do nas goście z Niemiec, długo zastanawialiśmy się, co mogłoby być tematem wymiany. O czym  można opowiedzieć w Warszawie? Czym można gości zainteresować? Dość, trzeba przyznać, burzliwa dyskusja doprowadziła nas do wniosku, że chyba tym, co w Warszawie najciekawsze, jest jej pogmatwana historia, zwłaszcza ta najnowsza. Dzisiejsze miasto to jej lustro. Historii, która do dziś budzi bardzo dużo kontrowersji i co jakiś czas rozpala gorączkowe dyskusje. Warszawa to wspomnienie momentów smutnych, tragicznych, heroicznych, ale także chwil euforii i radości. Stąd właśnie tematem naszej wymiany zostało “Warszawa - miasto po przejściach”.

 
Podczas wizyty naszych gości to „przejścia” staraliśmy się pokazać. Różnorodność i chaos, brzydotę i miejsca ładne oraz powiedzieć z czego to wynika. Jak burzliwa historia Polski widoczna jest w Warszawie i  jak wiele się tu wydarzyło.Jak bardzo  zmieniło się nasze miasto przez ostatnie 100 lat. Jak jestteraz, a jak było jeszcze niedawno i dlaczego.

 
Nasi goście przybyli do nas 5 marca późnym popołudniem. Następnego dnia rano rozpoczęliśmy nasz program od spotkania w szkole, na którym omówiliśmy działanie na cały następny tydzień. Nasi goście poszli potem zwiedzać Muzeum Powstania Warszawskiego. Długie zwiedzanie z przewodnikiem wywarło chyba dość spore wrażenie, bo temat zwiedzania nie schodził z ust do końca tego dnia.

Po „historycznym” poniedziałku, we wtorek zabraliśmy naszych gości na długi spacer po Warszawie. Najpierw odbyli oni kilkugodzinne zwiedzanie lewobrzeżnej Warszawy z przewodnikiem, by potem spacerować już z nami między różnymi miejscami, pod którymi mieliśmy wykonać sobie fotografię. Wieczór spędziliśmy także razem, część osób po spacerze została na mieście ze swoimi gośćmi.

 
We środę złożyliśmy wizytę w Muzeum Żydów Polskich, gdzie wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach dotyczących kultury żydowskiej, podziałów kulturowych w judaizmie oraz współczesnym życiu Żydów.
Czwartek upłynął pod znakiem Pragi – najpierw nasi goście zwiedzali dzielnicę z przewodnikiem. Zawitali także w Muzeum Warszawskiej Pragi. Wieczorem czekała ich niespodzianka – Heniek Małolepszy we własnej osobie, czyli znany niektórym osobiście, a niektórym nie…, wykonawca dawnej warszawskiej muzyki przygrywał nam do tańca, którego uczyliśmy się wraz z profesjonalnym instruktorem.

 
Po mocy czwartkowych atrakcji piątek był już bardzo spokojny. Pracowaliśmy w szkole nad tekstami, które umieściliśmy  w gazetce, będącej zwieńczeniem wymiany i którą można zobaczyć w szkole na Nowowiejskiej. Popołudniu zakończyliśmy oficjalny program prezentacjami podsumowującymi to, co udało nam się zwiedzić razem podczas tego tygodnia. Otwarta została także wystawa zdjęć.


W sobotę nasi goście opuścili nas, wyjeżdżając pociągiem do domu. Podsumowując, odnieśliśmy wrażenie, że grupie niemieckiej podobało się w Warszawie i że bawili się dobrze, a program, który przygotowaliśmy, był ciekawy i pokazał to, co chcieliśmy pokazać. Udało nam się nawiązać nowe znajomości, które będzie można kontynuować w przyszłości. Wymiana była także ciekawą okazją do wymiany różnych doświadczeń i poglądów, dotyczących życia w Polsce i Niemczech. 

 

Łukasz Kremky

 


strony internetowe warszawa