odwiedz dwójkę na:

Wolfen 2014

Na początku kwietnia odwiedziłyśmy miasteczko Wolfen w Niemczech (kraj związkowy Sachsen-Anhalt). Pojechałyśmy tam na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli tamtejszego gimnazjum, których miałyśmy przyjemność poznać zimą ubiegłego roku.


Już  wówczas obie strony zadeklarowały gotowość podjęcia współpracy w ramach partnerstwa szkół i nasze kwietniowe spotkanie było kolejnym etapem przygotowań.


Gimnazjum w Wolfen - Heinrich-Heine-Gymnasium, które obejrzałyśmy w towarzystwie uczniów, sprawia imponujące wrażenie zarówno ze względu na swoją wielkość, jak i wyposażenie. Szkoła jest stosunkowo młoda (w tej siedzibie od 1996 roku), otwarta na nowe  kontakty i bardzo zainteresowana nawiązaniem z nami stałej współpracy.  


Nasza wizyta przypadła na ostatni dzień nauki maturzystów, którzy zwyczajowo  nie mają tego dnia zajęć dydaktycznych.  Od rana natomiast krążą po szkole przebrani w kolorowe stroje (każde takie święto odbywa się pod innym hasłem) oraz przygotowują program artystyczny i w ten sposób żegnają się ze swoim gimnazjum. Kiedy rano zjawiłyśmy się w szkole w towarzystwie  niemieckich kolegów, na stole w pokoju nauczycielskim stały ciasta i kanapki przygotowane wcześniej przez abiturientów. Miłą niespodzianką okazały się te, przeznaczone specjalnie dla nas, co możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

 

Musimy przyznać, że bardzo nam się ten zwyczaj spodobał i już cieszymy się na pierwsze wspólne spotkanie. Odbędzie się ono w drugiej połowie września 2014 (21-27.09)  i, na co bardzo liczymy, zapoczątkuje  ciekawą i owocną współpracę.


Dorota  Grzywacz
Anna Filipiak

strony internetowe warszawa