odwiedz dwójkę na:

Rule, Britannia!

Rule, Britannia!

 

W dniach 11-18  marca - projekt o nazwie „Cool Britannia” pod opieką Krzysztofa Dmowskiego, Anny Klukaczewskiej - Gotlib, i Piotra Gawrona miał okazję poznać i zrozumieć czym jest prawdziwa Brytyjskość (a przynajmniej takie były założenia projektu).... Podczas pobytu w czarującym Manchesterze, olśniewającym Liverpoolu, akademickim Sheffield i Stockoporcie – mieście, któremu bynajmniej trudno przypisać jakąkolwiek cechę z wymienionych powyżej, udało nam się poznać przeszłość zindustrializowanej części Anglii -  kolebki rewolucji przemysłowej…

Od potężnych hut Sheffield przez kanały Manchesteru i jego opustoszałe fabryki włókiennicze doszliśmy wreszcie do tego czym Wielka Brytania jest dla wielu z nas dzisiaj – przyszłym miejscem edukacji akademickiej. Grzegorz Jacenków jak i Igor Gawron – jedni z pośród wielu wybitnych absolwentów 2SLO – pomogli nam lepiej poznać miejsca w jakich studenci na uczelniach w Manchesterze i Sheffield uczą się, mieszkają i bawią się. Grzegorz Jacenków  opowiedział nam jak  aplikować na studia za granicą i co najważniejsze jak tam przeżyć. Igor Gawron zaś ,oprowadził nas po jednym z najnowocześniejszych laboratoriów badawczych – The Diamond – i opowiedział o specyfikacji nauki w Anglii. W czasie pomiędzy muzeami , a muzeami staraliśmy się przeprowadzać wywiady – najczęściej łamaną angielszczyzną – dzięki którym poznaliśmy ludzi mieszkających w tych miastach. Również często,  uczyliśmy się języka Angielskieg odmienionego przez przeróżne składnie i akcenty - tak jak rodowici Anglicy uczyli się od nas. Jednakże tym co ciekawiło nas najbardziej, pośród ludzi wszelkich maści, narodowości i wyznań mieszkających w tych trzech miastach,  było zrozumienie tego czym jest Brytyjskość… cytując zaś Winstona Churchilla, mogę powiedzieć, że:


„To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca. Ale być może, jest to koniec początku!”

Jednakże nie tylko zwiedzaliśmy tam relikty przeszłości. Część naszej grupy wyjazdowej (zdominowanej głównie przez mężczyzn) zwiedzała stadion Liverpoolu i  Manchesteru United. Dzięki swojemu oporowi przed kulturą miała rzadką szansę zobaczenia nieodzownej części Anglii – kultury piłki nożnej. Od doświadczenia momentu kiedy tysiące kibiców z całego miasta razem w podniosłej atmosferze wchodzą na mecz, do symbolicznego wywieszenia i obfotografowania szalika „Legii” na każdym zaułku Angielskich stadionów. Zobaczyliśmy też jak jaką dużą rolę odgrywa sport w tym kraju. Lecz nie tylko to było ważne, wizyta w Polskim konsulacie jak i zwiedzanie przeróżnych muzeów, poszerzyło nasze horyzonty. Osobiście zaś odniosłem wrażenie, że Anglię można opisać słowami brytyjskiego premiera i wielokrotnego ministra, Henry'ego Temple’a - „Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy”.  

Podsumowywując, podczas tygodniowego wyjazdu udało nam się poznać dość spory kawałek historii Anglii. Od ery industrializmu i kolonizacji doszliśmy do dzisiejszych problemów i wyzwań. Na postawione zaś pytanie – Czym jest brytyjskość? Staraliśmy się odpowiedzieć pod każdym możliwym kątem. Dzięki licznym wywiadom z mieszkańcami Manchesteru, Liverpoolu i Sheffield poznaliśmy lepiej te miasta i mentalność ludzi w nich mieszkających. I o ile najmniej udało nam się doświadczyć na własnej skórze słynnej brytyjskiej pogody zaliczyłbym to bardziej do zalet wyjazdu aniżeli jego wad. Ponadto wydaje mi się, że najlepszym sposobem podsumowania tego wyjazdu jest po prostu „Cool Britania”. Pytania zaś – Czym jest brytyjskość? Moim , zdaniem najlepiej obrazuje to zwrotka z piosenki „The Half World Away” z albumu „Definitely Maybe” -  Oasis, jakże aktualna nawet dzisiaj….

 

„So here I go, I'm still scratching around in the same old hole
My body feels young but my mind is very old
So what do you say?
You can't give me the dreams that are mine anyway
Half the world away, half the world away
Half the world away
I've been lost, I've been found but I don't feel down..”Pozdrawiam!
Projekt „Cool Britannia”
Igor Sadalski
                                    


strony internetowe warszawa