odwiedz dwójkę na:

Rozpoczęcie roku na Canal Grande

Rozpoczęcie roku na Canal Grande – relacja z Wenecji


Znów znalazłam się w tym niezwykłym mieście, gdzie nie ma ulic, a są kanały, gdzie nie ma reklam, a są galerie i scuole pełne obrazów, gdzie nie ma samochodów i rowerów, a są tramwaje i taksówki wodne. 

 

Każda z nas, nawet jeśli nie była to jej pierwsza wizyta w Wenecji, dała się uwieść temu jedynemu w swoim rodzaju miejscu. Ujęły nas magiczne światła wystających ponad powierzchnię wody latarni, oświetlające misternie żłobione renesansowe i barokowe fasady pałaców i domów, przepych mozaik w Bazylice św. Marka i w świątyni na wyspie Torcello. Zachwyciły nas bogate zbiory Museo Correr, Gallerie dell’Accademia, Ca’Rezzonico, Muzeum Peggy Guggenheim i Ca’Pesano oraz tak różnorodne w stylu kościoły, z intrygującą architekturą i wnętrzami pełnymi prac mistrzów weneckich.Każda z nas miała okazję przez chwilę stać się przewodnikiem po mieście na wodzie, starając się doprowadzić naszą grupę do kolejnych punktów wycieczki poprzez labirynt mostów, mostków, placów i kanałów. 

Poznałyśmy historię Wenecji, przyczyny jej szybkiego rozwoju i bogactwa, etapy rozwoju jej sztuki oraz życiorysy wielkich mistrzów tam tworzących – Bellinich, Giorgione, Carpaccia, Tycjana, Antonia Canovy, Lorenzo Lotta, Francesco Guardiego, Tiepola, Pietro Longhiego i wielu innych, a także interpretowałyśmy wspólnie ich najważniejsze dzieła.



Na pewno każda z nas 7, które miałyśmy możliwość rozpoczęcia trzeciej klasy pobytem w Wenecji, zgodzi się, że nie można było zakończyć tych wakacji przyjemniejszym przejściem z odpoczynku do nauki, które obydwa towarzyszyły nam w tym niesamowitym mieście podczas 5 dni wycieczki.

 
Tekst: Paulina Radomska

 
Skład wyjazdu:


  • Marianna Łupina
  • Paulina Radomska
  • Ania Tomczyk
  • Sonia Góral (niestety nie mogła jechać)
  • Karolina Odkała
  • Agata Słomka
  • Iza Hryciuk
  • Zofia Łukomska-Chojecka

 

Zapraszamy też do zapoznania się z galerią zdjęć z wyjazdu.


strony internetowe warszawa