odwiedz dwójkę na:

Na półmetku projektów

Plakat Festiwalu (aut. Jan Krasnodębski, 2b LO)

[galerię zdjęć z opisywanego wydarzenia można zobaczyć tutaj]


Czym jest Festiwal Projektowy, wiemy dobrze od wielu lat. Ale Mini Festiwal Projektowy? To zupełna nowość. Naszą zasadą jest, że każdy z działających w szkole projektów powinien przygotować i przeprowadzić raz w semestrze jakieś wydarzenie: debatę, wystawę, przedstawienie czy happening. Niedawno pojawiła się propozycja, by zamiast rozpraszać je na przestrzeni całego semestru, zebrać te wydarzenia w jeden festiwal. Taki połówkowy przegląd przeprowadziliśmy właśnie w piątek, 9 stycznia.

 

Już na długiej przerwie dało się wyczuć, że coś się dzieje: projekt "Wielkie Dionizja" uruchomił bufet ze znakomitymi daniami kuchni śródziemnomorskiej. Sprzedaż trwała wiele godzin, zakończyła się wielkim rozdawnictwem pozostałości, gdy festiwal miał się już ku końcowi.

Na ścianach korytarza, łączącego szkolny hol z salami nr 6 i 7 pojawiła się wystawa fotografii, wykonanych przez członków projektu "Lista skarbów" podczas wycieczki do Zamościa, Bełżca i Lublina. Uroczystego (a jakże!) przecięcia wstęgi dokonał Rafał Kardaś, który jako pełnomocnik dyrektora ds. projektów prowadził imprezę.

 

Tuż obok, przy drzwiach sali nr 8 pojawił się nasz kolejny szkolny mural - leniwiec. Jak na dzieło sztuki przystało, pozostawia on spore pole do interpretacji. Dzieło wykonali uczniowie projektu "SIDE B".

Projekt "Żywe Trupy" zadbał o poprawę wizerunku (tzw. dobry PR) swoich żywych inaczej podopiecznych. Znakomity, trupi tort cieszył się wielkim powodzeniem.

 

Znaczną część szkolnego holu zajmowała wystawa, prezentacja i punkty usług medycznych projektu "Medycyna transplantacyjna". Ponieważ czynne przychodnie należą na początku tego roku do rzadkości, pomiar ciśnienia był szczególnie oblegany.

Projekt "Wielkie Dionizja", który wypełnił już szkołę zapachem faszerowanych papryk, sałatek i makaronów zaprosił też wszystkich na krótki wykład na temat starożytnego, greckiego teatru. Prezentowała współprowadząca projekt Anna Zawadzka.

 

Kierowany przez Igora Łysiuka projekt "Zurbanizowani" prezentował tematykę swojej pracy z prawdziwym rozmachem. Najpierw w sali numer 5 można było obejrzeć pełnometrażowy film dokumentalny pt. "Zurbanizowani" ("Urbanized", 2011, reż. Gary Hustwit; film można obejrzeć tutaj). Za gwóźdź programu można jednak uznać debatę o mieście z udziałem p. Joanny Erbel, kandydatki na urząd prezydenta m. st. Warszawy w minionych wyborach samorządowych i naszej absolwentki.

Liczni śmiałkowie skierowali się na "Nienarzucające się doznania", performans projektu "Fedra pięć razy". Zachęcały do tego liczne plakaty, z których każdy był - przyznać to trzeba - osobnym dziełem sztuki. Co jednak wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami sali nr 5? Tego zdradzać nie będziemy.

 

Czy za rok powtórzymy ten połówkowy festiwal? Tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno zapraszamy już teraz na Festiwal Projektów, który odbędzie się w czerwcu tak szczęśliwie rozpoczętego 2015 roku!


strony internetowe warszawa