odwiedz dwójkę na:

MEP i MUN

 

Wyjazd na obrady Parlamentu Europejskiego

 

O Europie mówi się we wszystkich szkołach. My ją tworzymy!

W Skopje odbyła się kolejna sesja Modelowego Parlamentu Europejskiego. Delegacje z niemal wszystkich krajów członkowskich i kandydujących zjechały do stolicy Macedonii, by przez tydzień rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej, szukać rozwiązań jej problemów i wskazać Parlamentowi Europejskiemu drogi działania. Jeżeli już brzmi to ciekawie, to dodajmy, że delegacje tworzyli uczniowie szkół średnich.
 

Trudno byłoby znaleźć miejsce, gdzie myśli się o Europie intensywniej niż w kolejnych miastach - u gospodarzy sesji MEP. Tym razem spotkaliśmy się w Skopje, stolicy państwa, którego droga do Unii jest jeszcze długa i kręta. Ale granice Unii nie są granicami Europy, i właśnie w Skopje było to widać najlepiej.

 

Pięcioosobowa delegacja, którą opiekował się niżej podpisany miała w swoim składzie także uczennicę klasy maturalnej 2SLO. Nasze liceum bierze udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu już kolejny raz, i za każdym razem nasz udział jest coraz ważniejszy i coraz bardziej widoczny.

 

Jak będzie podczas następnej sesji, która odbędzie się na wiosnę na Słowenii? Zobaczymy!

StetiMUN 2011

Nasza szkoła wzięła udział w tegorocznym projekcie Model United Nations organizowanym przez 2LO im Mieszka I w Szczecinie. Ośmioro delegatów - Hania Turnau, Ala Michalczyk, Weronika Domagalska, Marta Dubowska, Tomek Białek, Gutek Żyngiel, Andrzej Frankowski i Enio Chłapowski-Myjak - wyjechało w zeszłą środę (19.10.11) pod okiem supervisora - pana Jacka Bąka do Szczecina na konferencję MUN. Ideą MUN jest zorganizowanie (jak sama nazwa wskazuje) symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma to na celu zapoznanie młodzieży łączącej zainteresowania z jednym z 5 obszarów działań ONZ - Economic and Social Council, Security Council, International Court of Justice, Human Rights, Environment Council - z tematami poruszanymi w kazdym z nich oraz z procedurami i regułami działającymi w prawdziwym ONZ. Tematem przewodnim były problemy dalekiego wschodu. 
Nasi delegaci reprezentowali dwa kraje - Ukrainę i Kolumbię. Organizatorzy StetiMUN zadbali o to, by podczas obrad panowała wspaniała atmosfera. Poruszanym tematom towarzyszyły bardzo żywe dyskusje, w efekcie których (tak naprawdę był to nieco bardziej skomplikowany proces) powstały rezolucje, będące odpowiedzią na podane problemy. 
Obradom konsekwentnie towarzyszyła oficjalna formuła, dokładnie taka jak w prawdziwym ONZ, przez co nasi delegaci nie mogli odrzucić np. reguły głosowania podczas podejmowania decyzji czy pójść do McDonald'sa, czy może do KFC. 

Delegaci wrócili ze Szczecina niezwykle zadowoleni, co oznacza, że za rok z pewnością znowu będziemy uczestniczyć w StetiMUN!

2SLO na TBSMUN

W ubiegłym tygodniu kilku uczniów z naszego liceum miało okazję uczestniczyć w TBSMUN’ie (https://www.facebook.com/TBSMUN2012), czyli modelu obrad ONZ, organizowanym przez szkołę brytyjską (The British School) w Warszawie. Tematem tegorocznych obrad były problemy Afryki Centralnej i Wschodniej. Uroczyste otwarcie odbyło się w Zamku Królewskim, następnie delegaci zostali przetransferowani do budynku szkoły, organizującej MUN. Oficjalnym językiem na debatach był angielski, ze względu na międzynarodowy charakter imprezy. 
Uczniowie obradowali przez 3 dni w siedmiu różnych komisjach, w warunkach zbliżonych do tych, które panują podczas debat ONZ. Efektem tego były prezentowane podczas ceremonii zamknięcia rezolucje, proponujące rozwiązania bierzących problemów. Była to fantastyczna możliwość poznania wielu ciekawych ludzi z różnych środowisk, z różnymi poglądami i zawsze z chęcią do działania, zmieniania świata na lepsze!
Delegaci z Nowowiejskiej mieli okazję już po raz trzeci w tym roku uczestniczyć w tego typu obradach. Najpierw wzieli udział w StetiMUN’ie w Szczecinie, a następnie wyruszyli na jedną z większych tego typu imprez - BERMUN w Berlinie. W zeszłym tygodniu stawili czoła obradom w The British School w Warszawie, a kto wie co przyniesie jutro? Na horyzoncie pojawił się już TRIMUN (https://www.facebook.com/trimun), który odbędzie się na początku lipca w Gdyni! Jest to fantastyczna okazja do: spróbowania swoich sił w polityce, podszkolenia umiejętności językowych, oraz podniesienia swoich szans w dostaniu się na studia, poprzez dodanie informacji o MUN’ie do swojego personal statement! Może są jacyś chętni? :)

strony internetowe warszawa