odwiedz dwójkę na:

Liechtenstein 2012

LIECHTENSTEIN 2012


W 2 SLO w ubiegłym roku szkolnym odbył się konkurs wiedzy o Księstwie Liechtensteinie, w którym nagrodą główną było wzięcie udziału w tygodniowej wymianie ze szkołą właśnie w tym państwie, która została wcześniej opłacona przez sponsorów.  Wspomniany wcześniej wyjazd odbył się w dniach 23/09 - 28/09, a uczestnikami tego wyjazdy byli uczniowie 2 SLO - laureaci konkursu ( Marta Jurczak II LO, Marta Jeż II LO, Paweł Kamiński I LO) wraz z nauczycielką języka niemieckiego - Dorotą Grzywacz. 

Możliwość uczestniczenia w wymianie była z pewnością niesamowitym przeżyciem. Dzięki niej mogliśmy porównać sposób prowadzenia lekcji oraz poziom szkolnictwa w Liechtensteinie. Poznaliśmy ciekawych oraz wpływowych ludzi w kraju (m.in. ministra edukacji, przewodniczącego Landtagu (odpowiednik Sejmu RP), konsula honorowego RP w Liechtensteinie, który jest jednocześnie faworytem do objęcia stanowiska premiera Liechtensteinu). Byliśmy zaproszeni przez nauczycieli w Liechtensteinie oraz przez wspomnianego wcześniej konsula na kolacje. Odwiedziliśmy malowniczo położony kurort narciarski w Malbun. Jednym z najciekawszych elementów pobytu był całodniowy wyjazd do Zurychu w Szwajcarii. To, co zapadło nam najbardziej w pamięci, to widoki w Liechtensteinie, a mianowicie potężne góry otaczające cały kraj, mające powyżej 3000 m.n.p.m. Bajkowo wyglądał również Ren, stanowiący granicę między Szwajcarią a Liechtensteinem. 

Wyjazd był pełen fantastycznych spotkań, widoków oraz wrażeń, które na długo zostaną w naszej pamięci!

Paweł Kamiński

Liechtenstein jest trochę jak nasza szkoła – jeśli jeszcze tam nie byłeś, pewnie nie wiesz gdzie się znajduje, albo że się w ogóle znajduje. A znajduje się w miejscu niebanalnym, zwłaszcza dla miłośników gór. Całe 162km² księstwa położone jest w nad Renem, wciśnięte w jedną dolinę alpejską, ogrodzoną z obu stron szczytami wysokości polskich Tatr.

Wycieczka do tego miejsca to ciekawe doświadczenie, bo wszystko tam jest inaczej niż w Polsce. Całe państwo jest bardzo kompaktowe, znasz wszystkich przynajmniej z widzenia – mieszka tam 36 000 osób, a w ‘stolicy’ zaledwie 5000. Wystarczy w jednym miejscu postać 20 minut, a zaraz poznasz kogoś wpływowego – polityka, prezesa banku? My próbujemy ciąć koszty, wykopywać pieniądze spod ziemi, oni nie mają na co tych pieniędzy wydawać – wpływa to znacząco na wygląd miast/wsi, jak też na poziom życia – co najlepiej sprawdza się na własnej skórze i na własne oczy.

A poza tym, to zawsze tydzień wakacji na jesieni…

Marta Jurczak

Wyjazd do Liechtensteinu był dla mnie bardzo ciekawym przeżyciem, ponieważ jest to kraj, o którym wcześniej bardzo mało wiedziałam. Bardzo podobało mi się zwiedzanie parlamentu w Vaduz i wycieczka do miejscowości narciarskiej Malbun. Duże wrażenie zrobiła na mnie szkoła, w której byliśmy na zajęciach, była zupełnie inna niż 2SLO. Cieszę się, że mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda życie w takim małym kraju. Szkoda, że nie mogliśmy zostać tam na trochę dłużej.

Marta Jeż


strony internetowe warszawa