odwiedz dwójkę na:

International History Bee & Bowl

  • Reprezentanci 2nd SLO IB (od lewej): Franek Bielowicki, Szymon Olejniczak, Antoni Housh, Patryk Pudłowski i Andrzej Prokesz

International History Bee & Bowl

 

W sobotę 3 marca 2018 reprezentacja 2nd SLO IB wzięła udział w polskich kwalifikacjach do międzynarodowego konkursu historycznego International History Bee & Bowl. W skład drużyny wchodzili: Franek Bielowicki, Antoni Housh, Szymon Olejniczak, Andrzej Prokesz i Patryk Pudłowski oraz Ksawery Daniłowicz jako lektor i prowadzący zawody dla młodszych grup.


Każda z rund “Bowl”, czyli drużynowej części zawodów, składa się z czterech kwart o różnej charakterystyce pytań i zasadach zdobywania punktów. Rundy pierwsza i druga składają się z podobnych zadań, ale w drugiej można zdobyć dodatkowe punkty poprzez dodatkowe pytanie do drużyny wygrywającej poprzednie. W rundzie trzeciej natomiast zawodnicy z jednej drużyny mają za zadanie odpowiedzieć na osiem zagadnień z jednego tematu w ciągu 60 sekund. W ostatniej, czwartej rundzie można zdobyć najwięcej punktów poprzez wczesne odpowiadanie na najbardziej skomplikowane pytania. Wszystkie rundy mogą zawierać pytania z ogólnej historii, w związku z tym liczy się nie tylko skupienie na jednym zagadnieniu ale również wiedza ogólna i czasem anegdotyczna. Czyni to zawody często niezwykle zacięte i emocjonujące.


Na początku zawodów ustalono że każda drużyna rozegra najpierw pięć rund kwalifikacyjnych i zależnie od wyników rozstrzygnie się czy będzie miała ona okazję wystartować w serii finałowej. Drużyna 2nd SLO IB zaczęła zawody od passy trzech zwycięstw, kolejno nad reprezentantami International European School z Warszawy, drużyną “B” stołecznego “Batorego” i ekipą Liceum imienia Mieszka I ze Szczecina. Niestety, w czwartej rundzie doznała porażki w grze z zeszłorocznymi mistrzami Europy, reprezentacją “A” liceum imienia Batorego. W piątej rozgrywce, dzięki wspaniałej postawie Patryka Pudłowskiego, drużyna 2nd SLO IB znów wygrała, tym razem nad reprezentacją warszawskiego liceum im. Cypriana Kamila Norwida.


W ten sposób ekipa 2nd SLO IB zakwalifikowała się do fazy finałowej. Niestety, po zaciekłym pojedynku z reprezentacją British School of Warsaw, nie udało się jej zakwalifikować do gry o tytuł Mistrza Polski. Jednakże, wynik uzyskany w pierwszej fazie zawodów okazał się wystarczająco dobry by reprezentacja międzynarodowego oddziału zakwalifikowała się do uczestnictwa w europejskim finale! Odbędzie się on w dniach 8-10 czerwca w Pradze.


Po zakończeniu rywalizacji drużynowej rozpoczęło się “Bee”, indywidualna część turnieju. Reprezentując 2nd SLO IB do zawodów przystąpili Andrzej Prokesz i Patryk Pudłowski. Obydwoje przeszli rundę kwalifikacyjną by wystartować w pięcioosobowym finale. Miejsca pierwsze i drugie zostały zajęte przez reprezentantów innych szkół, więc gracze z naszego zespołu szkół musieli rywalizować o ostatnie miejsce na podium. Po długim i zażartym pojedynku zwycięzcą tej wewnętrznej rywalizacji okazał się Andrzej Prokesz.

 


strony internetowe warszawa