odwiedz dwójkę na:

Fakultet turystyczny

Fakultet turystyczny

 

Od roku szkolnego 2016/17 wśród różnych fakultetów, umożliwiających zaliczanie 3 i 4 godziny wf działa również fakultet turystyczny. Będziemy tu publikować informacje z jego kolejnych wycieczek.

12. Puszcza Kampinoska (11.6.2017)

 

Przyszedł czas ostatniej wycieczki. Na koniec wróciliśmy do korzeni, zarówno naszego fakultetu, jak i całej polskiej turystyki nizinnej. Szliśmy śladami pierwszej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z 1907 roku. Wyprawę poprowadzili wówczas Aleksander Janowski i Kazimierz Kulwieć. Wtedy do Puszczy Kampinoskiej ruszyło 387 członków i sympatyków Towarzystwa; nas było trochę mniej. Podczas wycieczki wspominaliśmy to i inne wydarzenia, jak też związane z naszą trasą postacie.

 

Mamy nadzieję, że fakultet turystyczny ruszy na powrót we wrześniu.

 

Trasa do OTP: Leoncin - Stara Dąbrowa - Nowa Dąbrowa - Julinek - Leszno (21 km)

 • Nasza wycieczka zaczęła się w Leoncinie, miejscu narodzenia noblisty Izaaka Singera

 • Szliśmy historykiem szlakiem pierwszej wycieczki nizinnej z 1907 roku

 • Nie zabrakło przestrzeni na spotkania z niezbyt dziką zwierzyną

 • Rozglądaliśmy się uważnie za łosiami

 • Czym byłaby wycieczka bez epickich walk?

 • Do Leszna dochodziliśmy już wieczorem

11. Mędralowa i Babia Góra (26-28.5.2017)

 

Na to czekaliśmy i do tego się przygotowywaliśmy! W ostatni weekend maja silna ekipa gimnazjalistów pod wodzą Ani Brymory i Zbyszka Struckiego wyruszyła na najwyższy pozatatrzański szczyt Polski - Babią Górę. Choć opóźniające się pociągi utrudniały nam życie, jak mogły (w piątek byliśmy w Krakowie 302 minuty po rozkładowym czasie) odbyliśmy łącznie cztery wycieczki. Głęboką nocą z piątku na sobotę przeszliśmy Górnym Płajem na Markowe Szczawiny; w sobotę poszliśmy na Mędralową, którą uznaje część geografów za najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. W niedzielę o świcie wspięliśmy się wreszcie przez przełęcz Brona na samą Babią Górę i obejrzeliśmy jedyne w swoim rodzaju widowisko, jakim jest wschód słońca na jej najwyższym wierzchołku, Diablaku. Nie było łatwo; wstać musieliśmy o 2:10, ale opłacało się. Kilka godzin później nieco okrężną drogą zeszliśmy do Markowej. Finałową atrakcją było krótkie zwiedzanie wpisanej na Listę UNESCO Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Następna tak duża wyprawa na jesieni.

 

Dużo zdjęć z tego wyjazdu umieściliśmy już w galerii. W Archiwum umieściliśmy też wzór pamiątkowej odznaki.

 

Wycieczki do książeczki GOT:

 

Grupa górska: BZ.02

 

26 V 2017

 

Przełęcz Krowiarki - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach / 8 punktów

 

27 V 2017

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Hala Czarnego - Mędralowa - Hala Czarnego - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach / 11 punktów

 

28 V 2017

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Brona - Babia Góra - Brona - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach / 15 punktów

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Sulowa Cyrhla - Markowa / 4 punkty

 

Razem wycieczka 38 punktów

10. Bolimowski Park Krajobrazowy (6.5.2017)

 

Wiosnę mamy już za sobą. Poprzedzającą wyjazd drugiego rocznika na żagle i całego fakultetu na Babią Górę wycieczkę można już określić jako letnią. Większość dnia towarzyszył nam niemal upał, po południu przez całą Polskę - nie wyłączając Nieborowa - przetoczyły się potężne burze. Nie były nam straszne, bo skryliśmy się wcześniej do pałacu, jednej z pereł wśród polskich magnackich rezydencji. Było to znakomite podsumowanie wędrówki przez zachodnią część Puszczy Bolimowskiej.

 

Trasa do OTP: Skierniewice Rawka-Nieborów (17,5 km)

 • Leć!

 • Minion-Zabójca grał ważną rolę w filmie. Fabuły co prawda nie znamy...

 • Czymże byłaby wycieczka bez epickich walk? I bez uwagi o BHP?

 • To chyba Kircholm. Albo Potop? "Waść machasz jak cepem"

 • O ogrodach francuskich i angielskich

 • Jaki wiatr, jaki los cię porywał / Europy drogami na przestrzał? / Kto cię w ręku miał, kto cię podziwiał / najpiękniejsza z głów, słowiańsko-grecka? (Gałczyński)

9. Lasy Osieckie (8.4.2017)

 

Wiosna! Lody ruszyły na strumieniach, a to cieszy nas szczególnie - wreszcie można poskakać i pobudować mosty. Słońce nie było może jeszcze takie, jakiego wszyscy byśmy chcieli, ale wreszcie jest zielono i wreszcie można było położyć się w trawie bez ryzyka odmrożeń. Nasza trasa biegła przez piękne lasy wokół mazowieckiego Osiecka, koło pomnikowego dębu w Górkach i dworu Potockich w Łucznicy.

 

Trasa do OTP: Garwolin PKP - Górki - Łucznica - Pilawa (20 km)

 • O, można wleźć

 • Dałby pan już spokój z BHP

 • Ta urocza struga to Bełch

8. Kampinoski Park Narodowy (12.3.2017)

 

Na pierwszą w nowym semestrze wycieczkę wybraliśmy się do Puszczy Kampinoskiej. Wędrowaliśmy wzdłuż południowego pasa bagiennego, cztery razy przekraczając Kanał Zaborowski. Niestety, pierwsze sygnały wiosny sprzed tygodnia okazały się być przedwczesne. W Puszczy panuje jeszcze szare przedwiośnie, potęgowane przez pełne zachmurzenie. Nie przeszkodziło nam to jednak widzieć łosia, myszołowa i dwóch saren; to kolejny powód, żeby wycieczkę uznać za udaną.

 

Trasa do OTP: Mariew - Mały Truskaw - Zaborów Leśny - Wyględy Górne - Ławy - Dębowa Góra - Leszno (19 km) 

 • Odpoczynek w miejscu zlikwidowanej wsi Ławy

 • Na bagnie Debły

 • Z oddali dobiegały już pojedyncze krzyki żurawi

 • Nadal pogardzamy BHP, tym razem pod flagą urugwajską

 • Szlabanowa tradycja jurajska

 • Autobus 719, przyjaciel wszystkich miłośników Puszczy

7. Wielka Racza (8-9.2.2017)

 

Szkoła zimowa gimnazjum jest zawsze świetną okazją do zorganizowania dodatkowych wycieczek dla tych, dla których zwykły program to za mało. Tym razem odbyła się wyjątkowa ekspedycja. Grupa uczniów klas pierwszych i drugich skierowała się na Wielką Raczę. Późnym wieczorem wyjechaliśmy wyciągiem ze słowackiej Dedovki na prowadzący na szczyt grzbiet. Droga przetartym w śniegu szlakiem zajęła nam nieco ponad godzinę. Po noclegu w schronisku PTTK wyszliśmy na szczyt. Panorama była wspaniała: można było dostrzec nie tylko nieodległe szczyty Worka Raczańskiego na czele z odwiedzaną przez nas wcześniej Wielką Rycerzową, ale również Małą Fatrę, Wielki Chocz, Niżne Tatry i same Tatry. Niestety, sam wschód słońca nastąpił niedostrzegalnie, za odległymi chmurami. Wkrótce później zeszliśmy żółtym szlakiem do Rycerki i wróciliśmy do Zwardonia, dołączając do zajęć.

 
Wzór do książeczki GOT:


Grupa górska: BZ.02

 

8 II 2017

 

Górna stacja wyciągu Ski Paradise Dedovka - Wielka Racza / 3 km, 300 m / 6 punktów

 
9 II 2017

 

Schronisko PTTK Wielka Racza - Rycerka Górna-Kolonia / 6 punktów

 • Na grzbiecie ponad Oszczadnicą

 • Czwartkowy poranek na szczycie Wielkiej Raczy

 • Widok ku zachodowi, w kierunku Jaworników

 • Majestatyczna Mała Fatra. Pośrodku jej najwyższy szczyt, Wielki Krywań

 • Rozrywki na zejściu

 • Nam się niezmiennie wydaje, że to się robi twarzą ku górze

6. Mazowiecki Park Krajobrazowy (28.1.2017)

 

Pierwszy raz odbyliśmy wycieczkę w prawdziwie zimowych warunkach. W ostatnią styczniową sobotę szliśmy przez zaśnieżone lasy i zamarznięte strumienie okolic Ponurzycy i Celestynowa. Z braku gór wspięliśmy się też na kilka wysokich wydm. Chrupiący, stary już śnieg dał nam też okazję do obejrzenia wielu tropów częściej i rzadziej występujących w polskich lasach zwierząt.

 

Trasa wycieczki do OTP: Zabieżki - Szerokie Bagno - Ponurzyca - Regut - Celestynów (17,5 km)

 • Z braku gór dobra wydma

 • Przerwa na śnieżki

 • Znowu coś o jakimś BHP?

5. Kampinoski Park Narodowy (18.12.2016)

 

Serię trzech jesiennych wycieczek zamknęła niedzielna wyprawa do Puszczy Kampinoskiej. Odbywała się w jeden z najkrótszych dni w roku, więc wybraliśmy się w znane nam już okolice Palmir i Truskawia. Nasza trasa wiodła z Dziekanowa Leśnego przez Mogilny Mostek do Palmir, a stamtąd przez Karczmisko, Zaborów Leśny do Truskawia. Tym samym przeszliśmy wschodnią część Głównego Szlaku Puszczańskiego, łączącego Brochów z Dziekanowem. Nie obyło się bez tradycyjnych już wyścigów na Ćwikową Górę i spławiania patyków po częściowo zamarzniętych strumieniach.

 

Na wiosnę, gdy dni się wydłużą planujemy wybrać się w nieznane nam jeszcze zachodnie części puszczy.

 

Trasa wycieczki do OTP: Dziekanów Leśny - Mogilny Mostek - Palmiry - Karczmisko - Mogiła Powstańców - Zaborów Leśny - Truskaw (17,7 km)

 • Dwa słowa o torfach i torfowiskach

 • Wyścig na Ćwikową Górę przyciągnął nieco mniej uczestników, niż poprzednio

 • Wypłynie czy nie wypłynie?

4. Bolimowski Park Krajobrazowy (3.12.2016)

 

Nasza kolejna wycieczka zaniosła nas nad Rawkę, do Puszczy Bolimowskiej. Podobnie jak dwa tygodnie wcześniej wędrowaliśmy brzegiem rzeki - tym razem była to jeszcze piękniejsza od Świdra Rawka. Odwiedziliśmy też szereg cmentarzy, którymi usiana jest ta część Mazowsza. Kilka zapomnianych nekropolii wojennych znaleźliśmy z pomocą specjalistycznych map. 

 

Co ciekawe, kilka dziesiątków kilometrów różnicy wystarczyło, byśmy nie natrafili nawet na małą kupkę śniegu. Z walk na śnieżki i lepienia bałwanków nic nie wyszło. Może następnym razem?

 

Trasa wycieczki do OTP: Bolimów - Poświętne - Joachimów-Mogiły - Budy Grabskie - Ruda - Skierniewice Rawka (18,5 km)

 • Ponad szczątkami cmentarza żydowskiego w Bolimowie. W oddali renesansowa fara

 • Cmentarz wojenny w Joachimowie

 • Nad piękną, modrą Rawką

 • Bobrzy bożek

 • Epickie walki to już tradycja

 • Nie, nadal nie słyszeliśmy o BHP

3. Mazowiecki Park Krajobrazowy: Mienia i Świder (20.11.2016)

 

Nasza trzecia wycieczka odbyła się w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Z pętli autobusowej w warszawskim jeszcze Aleksandrowie skierowaliśmy się na Wiązownę. Tam odszukaliśmy ścieżkę biegnącą brzegiem Mieni i ruszyliśmy nią w dół rzeki. Ładna, jesienna pogoda towarzyszyła nam również nad brzegami Świdra. Może warto wybrać się również do ujścia tej rzeki do Wisły?

 

Trasa wycieczki do OTP: Aleksandrów - stadnina Aleksandrów - Wiązowna (obwodnica) - Emów - Mlądz - Świder PKP (15 km)

 • Nad Świdrem

 • Dla przyrody wszystko jest przydatne. Martwe drzewo również

 • BHP? Nie, nie słyszałem

2. Beskid Żywiecki (14.10.2016)

 

Nad granicę slowacką jechaliśmy licząc na powrót złotej jesieni - i udało się. W sobotę było bardzo ciepło i słonecznie. W takiej aurze zdobyliśmy Wielką Rycerzową, obrzuciliśmy się śniegiem i widzieliśmy kilkanaście pasm górskich, włącznie z Babią Górą, Tatrami Niżnymi Tatrami i Małą Fatrą. Niedzielna pogoda podczas wyjścia na Muńczoł była już gorsza, jednak deszcz w połączeniu z sobotnim ciepłem wygonił jeszcze na powierzchnię trzy salamandry plamiste. Zresztą, bukowe lasy we mgle wyglądają znakomicie!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz wzoru pamiątkowej odznaki, którą otrzymali uczestnicy wyjazdu.

 

Wycieczki do książeczki GOT:

 

Grupa górska: BZ.02


15 X 2016


Soblówka - Przysłop / 9 punktów

Przysłop - Bacówka PTTK na Rycerzowej / 2,1 km, 180 m / 4 punkty

Bacówka PTTK Rycerzowa - Wielka Rycerzowa - Bacówka PTTK Rycerzowa / 2 punkty

Bacówka PTTK Rycerzowa - przeł. Kotarz - Soblówka / 6 km, 100 m / 7 punktów


Razem wycieczka: 22 punkty


16 X 2016


Soblówka - Muńczoł - Soblówka (do i z przeł. Kotarz czarnym szlakiem rowerowym) / 16 punktów

 • W komplecie pod szczytem Wielkiej Rycerzowej. W tle widoczne Pilsko i Babia Góra

 • Wieczorna Mała Fatra. Dominujący szczyt to Wielki Rozsudziec; z prawej strony towarzyszy mu masyw Chleba i Wielkiego Krywania

 • We mgle na Muńczole

1. Puszcza Kampinoska (24.9.2016)

 

Wycieczka odbyła się na trasie: Sieraków - Pociecha - Palmiry - Karczmisko - Zaborów Leśny - Zaborów (18 km). Tym samym przeszliśmy przez trzy z sześciu pasów krajobrazowych Puszczy: południowy pas wydmowy, południowy pas bagienny (gdzie widać dramatyczną suszę ostatnich lat), by na koniec wspiąć się na taras wysoki, do Zaborowa. Po drodze odwiedziliśmy cmentarz-mauzoleum w Palmirach.

 • Przy mapie Parku w Palmirach (tak, to zdjęcie jest pozowane)

 • Na szczycie Ćwikowej Góry

 • Ślady wiatrołomu z 2004 roku

strony internetowe warszawa
 • sirinevler escort
 • ankara escort
 • wordpress seo eklentisi
 • istanbul escort
 • istanbul escort kızlar
 • antalya escort
 • wordpres escort teması
 • eskişehir escort
 • hacklink satış
 • elektrikli sigara
 • joyetech
 • www.Es-cort.club
  alanya escort sirinevler escort elektronik sigara çeşiteleri antalya escort istanbul escort ensest hikayeler aldatma sex hikayeleri yeni sex hikayeleri Resimli sex hikayeleri sex hikayeleri Sikiş hikayeleri Sex hikaye Erotik hikaye Porno hikayeleri gay sex hikayeleri