odwiedz dwójkę na:

Fakultet turystyczny

Fakultet turystyczny

 

Podobnie jak w poprzednim roku w naszym gimnazjum działa turystyczny fakultet sportowy. Oznacza to, że uczniowie szkoły mogą zaliczać trzecią i czwartą godzinę wychowania fizycznego wędrując po lasach i górach naszego kraju. Będziemy tutaj zbierać informacje i zdjęcia z wycieczek.

5. Kampinoski Park Narodowy (17.12.2017)

 

Semestr minął bardzo szybko. Ledwo zaczął się rok szkolny, już przyszła piąta i ostatnia w 2017 roku wycieczka. Zaczęliśmy tym razem od samego Kampinosu. Przez Granicę z jej licznymi puszczańskimi atrakcjami i tajemnicze Zamczysko dotarliśmy do Leszna. Po drodze było sporo okazji do zastanawiania się, czy aby napotkane na drodze tropy należały do kampinoskich wilków. Była też - wreszcie - okazja, by zobaczyć łosie. Do tego aż trzy!

 

Trasa do OTP: Kampinos - Granica - Narty - Zamczysko - Karpaty - Leszno (17 km)

 • Pod skarpą w Kampinosie

 • Uroczyste czytanie Mądrości z Twittera Janusza Piechocińskiego przy dębie "Janusz"

 • Jaka jest prędkość jaskółki w locie?

 • Albo szlaban, albo BHP

 • Karpaty zastępcze

 • Jeszcze parę kilometrów i Leszno

4. Kampinoski Park Narodowy (2.12.2017)

 

Na kampinoskich szlakach pusto i mokro. Wyszliśmy z Leszna przez ośnieżone sosnowe lasy; czekały nas po drodze kolejne przeprawy przez wysoko podniesione wody zaborowskie. Na Debłach Kanał Zaborowski z trudem mieścił się pod mostkiem. Widok robił wrażenie i przypominał o zmianach, jakie w ciągu roku przechodzi przyroda. Do widoku wysokich wydm jesteśmy już przyzwyczajeni. Nie znaczy to, że nie robią one wrażenia, tak zresztą jak przeprawa przez strumień płynący pod Truskawiem całą szerokością drogi.

 

Trasa do OTP: Leszno - Debły - Wiersze - Zaborów Leśny - Truskaw (18 km)

 • Za rysiami rozglądamy się od zawsze

 • Wysoko podniesiony Kanał Zaborowski prawie zamknął nam drogę przez bagno Debły

 • U stóp wydm na Mosionce

3. Mazowiecki Park Krajobrazowy (12.11.2017)

 

Od wiosny nie byliśmy w lasach otwockich. Licząc na złotą jesień wybraliśmy się na wycieczkę z Celestynowa do Pogorzeli Warszawskiej. Tamtejsze szlaki pozwalają długimi godzinami wędrować wśród sosnowych lasów, wydm i malowniczych bagien. Tak było również tym razem. Nie zabrakło historii: wspomnienia akcji pod Celestynowem i niemieckich schronów na Dąbrowieckiej Górze.

 

Trasa do OTP: Celestynów - Lisie Górki - Kamień Leśników - Dąbrowiecka Góra - Pogorzel Warszawska (17 km)

 • Na stacji w Celestynowie

 • Mazowiecki Park Krajobrazowy to głównie sosnowe lasy i bagna

 • Szlaban to nasz ulubiony leśny artefakt

 • Na Czerwonej Drodze

 • Na Dąbrowieckiej Górze można obejrzeć niemieckie fortyfikacje

 • Strumień? Czyli misie-patysie

2. Beskid Śląski (27-29.10.2017)

 

Wielki Jubileusz Reformacji (czyli 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra) było świetną okazją, by jako cel naszej jesiennej wycieczki górskiej wybrać Beskid Śląski. To na jego stokach i w jego dolinach żyją od setek lat polscy luteranie, to tutaj wśród lasów i skał ukryte są Leśne Kościoły - pamiątki mocnego trwania przy swojej wierze ludu Śląska Cieszyńskiego. Przybyliśmy do Bielska wczesnym wieczorem w piątek, mieliśmy więc okazję, by obejrzeć jedyny w Polsce pomnik dr. Marcina Lutra, wzniesiony u stóp Kościoła Zbawiciela. Naszym celem był wznoszący się nad Bielskiem masyw Szyndzielni, Klimczoka i Błatnej. Pogoda nie sprzyjała, odbyliśmy jednak dwie duże wycieczki. W sobotę obeszliśmy całą dolinę Wapienicy, w niedzielę zeszliśmy do Bielska przez Kołowrót i Cygański Las. Przy tej drugim przejściu towarzyszyła nam pierwsza w tym roku śnieżyca. Niepowodzeniem zakończyła się próba wyjścia na wschód słońca na Klimczoku: po wejściu na zalesiony wierzchołek Szyndzielni cofnęliśmy się pod uderzeniami bardzo silnego wiatru. Orkan Grzegorz próbował nam też przeszkodzić w powrocie. Szczęśliwie, przewoźnik zdołał podstawić zastępczy pociąg w miejsce składu zablokowanego przez powalone drzewa pod Milówką. Do domów wróciliśmy w nocy z niedzieli na poniedziałek. Chwała naturze za kawę!

 

Uczestnicy wycieczki otrzymali tradycyjne odznaki. Wzór przypinki obejrzeć można tutaj.

 

Wycieczki do książeczki GOT:

Grupa górska: BZ.01


28 X 2017

Schronisko PTTK na Szyndzielni - Schronisko PTTK na Błatnej - zapora w Wapienicy - Schronisko PTTK na Szyndzielni / 21 punktów

29 V 2017

Schronisko PTTK na Szyndzielni - Kołowrót - Cygański Las / 8 punktów

Razem wycieczka 29 punktów

 • Słońce staje nad Bielskiem-Białą. Jest ostatni dzień czasu letniego, kilka minut po siódmej

 • Relikty schroniska na Trzech Kopcach. Jeszcze kilka lat temu to miejsce znajdowało się w gęstym, świerkowym lesie, położonym od tego czasu przez wiatr

 • W marszu ku Błatnej

 • Most na Wapienicy. Przed nami długie podejście na Szyndzielnię

 • Wycieczki fakultetu to też krótkie referaty, będące częścią zaliczenia. Słuchamy opowieści o buku - królu dolnego regla

 • Pamiątkowe zdjęcie przed schroniskiem PTTK na Szyndzielni

 • W śnieżycy na stokach Szyndzielni

1. Puszcza Kampinoska (1.10.2017)

 

Sezon wycieczek musieliśmy zacząć w Puszczy Kampinoskiej. Pogoda nie była pewna, ale też trasa założona na pierwszy spacer nie była zbyt długa. Z Truskawia przeszliśmy przez Palmiry do Wólki Węglowej. Szczęście nam sprzyjało: nie padał deszcz, a chwilami nawet mogliśmy cieszyć się rzadkim tej jesieni słońcem.

 

Trasa do OTP: Truskaw - Karczmisko - Palmiry - Pociecha - Łosiówka - Nadłuże - Wólka Węglowa (16 km)

 • Tradycyjne biegi na Ćwikowej Górze

 • Równie tradycyjne zdjęcie pod mapą Puszczy w Palmirach

 • Towarzyszyła nam złota jesień. Przynajmniej przez chwilę

Wycieczki z roku szkolnego 2016/17

12. Puszcza Kampinoska (11.6.2017)

 

Przyszedł czas ostatniej wycieczki. Na koniec wróciliśmy do korzeni, zarówno naszego fakultetu, jak i całej polskiej turystyki nizinnej. Szliśmy śladami pierwszej wycieczki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego z 1907 roku. Wyprawę poprowadzili wówczas Aleksander Janowski i Kazimierz Kulwieć. Wtedy do Puszczy Kampinoskiej ruszyło 387 członków i sympatyków Towarzystwa; nas było trochę mniej. Podczas wycieczki wspominaliśmy to i inne wydarzenia, jak też związane z naszą trasą postacie.

 

Mamy nadzieję, że fakultet turystyczny ruszy na powrót we wrześniu.

 

Trasa do OTP: Leoncin - Stara Dąbrowa - Nowa Dąbrowa - Julinek - Leszno (21 km)

 • Nasza wycieczka zaczęła się w Leoncinie, miejscu narodzenia noblisty Izaaka Singera

 • Szliśmy historycznym szlakiem pierwszej wycieczki nizinnej z 1907 roku

 • Nie zabrakło przestrzeni na spotkania z niezbyt dziką zwierzyną

 • Rozglądaliśmy się uważnie za łosiami

 • Czym byłaby wycieczka bez epickich walk?

 • Do Leszna dochodziliśmy już wieczorem

11. Mędralowa i Babia Góra (26-28.5.2017)

 

Na to czekaliśmy i do tego się przygotowywaliśmy! W ostatni weekend maja silna ekipa gimnazjalistów pod wodzą Ani Brymory i Zbyszka Struckiego wyruszyła na najwyższy pozatatrzański szczyt Polski - Babią Górę. Choć opóźniające się pociągi utrudniały nam życie, jak mogły (w piątek byliśmy w Krakowie 302 minuty po rozkładowym czasie) odbyliśmy łącznie cztery wycieczki. Głęboką nocą z piątku na sobotę przeszliśmy Górnym Płajem na Markowe Szczawiny; w sobotę poszliśmy na Mędralową, którą uznaje część geografów za najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. W niedzielę o świcie wspięliśmy się wreszcie przez przełęcz Brona na samą Babią Górę i obejrzeliśmy jedyne w swoim rodzaju widowisko, jakim jest wschód słońca na jej najwyższym wierzchołku, Diablaku. Nie było łatwo; wstać musieliśmy o 2:10, ale opłacało się. Kilka godzin później nieco okrężną drogą zeszliśmy do Markowej. Finałową atrakcją było krótkie zwiedzanie wpisanej na Listę UNESCO Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Następna tak duża wyprawa na jesieni.

 

Dużo zdjęć z tego wyjazdu umieściliśmy już w galerii. W Archiwum umieściliśmy też wzór pamiątkowej odznaki.

 

Wycieczki do książeczki GOT:

 

Grupa górska: BZ.02

 

26 V 2017

 

Przełęcz Krowiarki - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach / 8 punktów

 

27 V 2017

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Hala Czarnego - Mędralowa - Hala Czarnego - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach / 11 punktów

 

28 V 2017

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Brona - Babia Góra - Brona - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach / 15 punktów

 

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach - Sulowa Cyrhla - Markowa / 4 punkty

 

Razem wycieczka 38 punktów

10. Bolimowski Park Krajobrazowy (6.5.2017)

 

Wiosnę mamy już za sobą. Poprzedzającą wyjazd drugiego rocznika na żagle i całego fakultetu na Babią Górę wycieczkę można już określić jako letnią. Większość dnia towarzyszył nam niemal upał, po południu przez całą Polskę - nie wyłączając Nieborowa - przetoczyły się potężne burze. Nie były nam straszne, bo skryliśmy się wcześniej do pałacu, jednej z pereł wśród polskich magnackich rezydencji. Było to znakomite podsumowanie wędrówki przez zachodnią część Puszczy Bolimowskiej.

 

Trasa do OTP: Skierniewice Rawka-Nieborów (17,5 km)

 • Leć!

 • Minion-Zabójca grał ważną rolę w filmie. Fabuły co prawda nie znamy...

 • Czymże byłaby wycieczka bez epickich walk? I bez uwagi o BHP?

 • To chyba Kircholm. Albo Potop? "Waść machasz jak cepem"

 • O ogrodach francuskich i angielskich

 • Jaki wiatr, jaki los cię porywał / Europy drogami na przestrzał? / Kto cię w ręku miał, kto cię podziwiał / najpiękniejsza z głów, słowiańsko-grecka? (Gałczyński)

9. Lasy Osieckie (8.4.2017)

 

Wiosna! Lody ruszyły na strumieniach, a to cieszy nas szczególnie - wreszcie można poskakać i pobudować mosty. Słońce nie było może jeszcze takie, jakiego wszyscy byśmy chcieli, ale wreszcie jest zielono i wreszcie można było położyć się w trawie bez ryzyka odmrożeń. Nasza trasa biegła przez piękne lasy wokół mazowieckiego Osiecka, koło pomnikowego dębu w Górkach i dworu Potockich w Łucznicy.

 

Trasa do OTP: Garwolin PKP - Górki - Łucznica - Pilawa (20 km)

 • O, można wleźć

 • Dałby pan już spokój z BHP

 • Ta urocza struga to Bełch

8. Kampinoski Park Narodowy (12.3.2017)

 

Na pierwszą w nowym semestrze wycieczkę wybraliśmy się do Puszczy Kampinoskiej. Wędrowaliśmy wzdłuż południowego pasa bagiennego, cztery razy przekraczając Kanał Zaborowski. Niestety, pierwsze sygnały wiosny sprzed tygodnia okazały się być przedwczesne. W Puszczy panuje jeszcze szare przedwiośnie, potęgowane przez pełne zachmurzenie. Nie przeszkodziło nam to jednak widzieć łosia, myszołowa i dwóch saren; to kolejny powód, żeby wycieczkę uznać za udaną.

 

Trasa do OTP: Mariew - Mały Truskaw - Zaborów Leśny - Wyględy Górne - Ławy - Dębowa Góra - Leszno (19 km) 

 • Odpoczynek w miejscu zlikwidowanej wsi Ławy

 • Na bagnie Debły

 • Z oddali dobiegały już pojedyncze krzyki żurawi

 • Nadal pogardzamy BHP, tym razem pod flagą urugwajską

 • Szlabanowa tradycja jurajska

 • Autobus 719, przyjaciel wszystkich miłośników Puszczy

7. Wielka Racza (8-9.2.2017)

 

Szkoła zimowa gimnazjum jest zawsze świetną okazją do zorganizowania dodatkowych wycieczek dla tych, dla których zwykły program to za mało. Tym razem odbyła się wyjątkowa ekspedycja. Grupa uczniów klas pierwszych i drugich skierowała się na Wielką Raczę. Późnym wieczorem wyjechaliśmy wyciągiem ze słowackiej Dedovki na prowadzący na szczyt grzbiet. Droga przetartym w śniegu szlakiem zajęła nam nieco ponad godzinę. Po noclegu w schronisku PTTK wyszliśmy na szczyt. Panorama była wspaniała: można było dostrzec nie tylko nieodległe szczyty Worka Raczańskiego na czele z odwiedzaną przez nas wcześniej Wielką Rycerzową, ale również Małą Fatrę, Wielki Chocz, Niżne Tatry i same Tatry. Niestety, sam wschód słońca nastąpił niedostrzegalnie, za odległymi chmurami. Wkrótce później zeszliśmy żółtym szlakiem do Rycerki i wróciliśmy do Zwardonia, dołączając do zajęć.

 
Wzór do książeczki GOT:


Grupa górska: BZ.02

 

8 II 2017

 

Górna stacja wyciągu Ski Paradise Dedovka - Wielka Racza / 3 km, 300 m / 6 punktów

 
9 II 2017

 

Schronisko PTTK Wielka Racza - Rycerka Górna-Kolonia / 6 punktów

 • Na grzbiecie ponad Oszczadnicą

 • Czwartkowy poranek na szczycie Wielkiej Raczy

 • Widok ku zachodowi, w kierunku Jaworników

 • Majestatyczna Mała Fatra. Pośrodku jej najwyższy szczyt, Wielki Krywań

 • Rozrywki na zejściu

 • Nam się niezmiennie wydaje, że to się robi twarzą ku górze

6. Mazowiecki Park Krajobrazowy (28.1.2017)

 

Pierwszy raz odbyliśmy wycieczkę w prawdziwie zimowych warunkach. W ostatnią styczniową sobotę szliśmy przez zaśnieżone lasy i zamarznięte strumienie okolic Ponurzycy i Celestynowa. Z braku gór wspięliśmy się też na kilka wysokich wydm. Chrupiący, stary już śnieg dał nam też okazję do obejrzenia wielu tropów częściej i rzadziej występujących w polskich lasach zwierząt.

 

Trasa wycieczki do OTP: Zabieżki - Szerokie Bagno - Ponurzyca - Regut - Celestynów (17,5 km)

 • Z braku gór dobra wydma

 • Przerwa na śnieżki

 • Znowu coś o jakimś BHP?

5. Kampinoski Park Narodowy (18.12.2016)

 

Serię trzech jesiennych wycieczek zamknęła niedzielna wyprawa do Puszczy Kampinoskiej. Odbywała się w jeden z najkrótszych dni w roku, więc wybraliśmy się w znane nam już okolice Palmir i Truskawia. Nasza trasa wiodła z Dziekanowa Leśnego przez Mogilny Mostek do Palmir, a stamtąd przez Karczmisko, Zaborów Leśny do Truskawia. Tym samym przeszliśmy wschodnią część Głównego Szlaku Puszczańskiego, łączącego Brochów z Dziekanowem. Nie obyło się bez tradycyjnych już wyścigów na Ćwikową Górę i spławiania patyków po częściowo zamarzniętych strumieniach.

 

Na wiosnę, gdy dni się wydłużą planujemy wybrać się w nieznane nam jeszcze zachodnie części puszczy.

 

Trasa wycieczki do OTP: Dziekanów Leśny - Mogilny Mostek - Palmiry - Karczmisko - Mogiła Powstańców - Zaborów Leśny - Truskaw (17,7 km)

 • Dwa słowa o torfach i torfowiskach

 • Wyścig na Ćwikową Górę przyciągnął nieco mniej uczestników, niż poprzednio

 • Wypłynie czy nie wypłynie?

4. Bolimowski Park Krajobrazowy (3.12.2016)

 

Nasza kolejna wycieczka zaniosła nas nad Rawkę, do Puszczy Bolimowskiej. Podobnie jak dwa tygodnie wcześniej wędrowaliśmy brzegiem rzeki - tym razem była to jeszcze piękniejsza od Świdra Rawka. Odwiedziliśmy też szereg cmentarzy, którymi usiana jest ta część Mazowsza. Kilka zapomnianych nekropolii wojennych znaleźliśmy z pomocą specjalistycznych map. 

 

Co ciekawe, kilka dziesiątków kilometrów różnicy wystarczyło, byśmy nie natrafili nawet na małą kupkę śniegu. Z walk na śnieżki i lepienia bałwanków nic nie wyszło. Może następnym razem?

 

Trasa wycieczki do OTP: Bolimów - Poświętne - Joachimów-Mogiły - Budy Grabskie - Ruda - Skierniewice Rawka (18,5 km)

 • Ponad szczątkami cmentarza żydowskiego w Bolimowie. W oddali renesansowa fara

 • Cmentarz wojenny w Joachimowie

 • Nad piękną, modrą Rawką

 • Bobrzy bożek

 • Epickie walki to już tradycja

 • Nie, nadal nie słyszeliśmy o BHP

3. Mazowiecki Park Krajobrazowy: Mienia i Świder (20.11.2016)

 

Nasza trzecia wycieczka odbyła się w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Z pętli autobusowej w warszawskim jeszcze Aleksandrowie skierowaliśmy się na Wiązownę. Tam odszukaliśmy ścieżkę biegnącą brzegiem Mieni i ruszyliśmy nią w dół rzeki. Ładna, jesienna pogoda towarzyszyła nam również nad brzegami Świdra. Może warto wybrać się również do ujścia tej rzeki do Wisły?

 

Trasa wycieczki do OTP: Aleksandrów - stadnina Aleksandrów - Wiązowna (obwodnica) - Emów - Mlądz - Świder PKP (15 km)

 • Nad Świdrem

 • Dla przyrody wszystko jest przydatne. Martwe drzewo również

 • BHP? Nie, nie słyszałem

2. Beskid Żywiecki (14.10.2016)

 

Nad granicę slowacką jechaliśmy licząc na powrót złotej jesieni - i udało się. W sobotę było bardzo ciepło i słonecznie. W takiej aurze zdobyliśmy Wielką Rycerzową, obrzuciliśmy się śniegiem i widzieliśmy kilkanaście pasm górskich, włącznie z Babią Górą, Tatrami Niżnymi Tatrami i Małą Fatrą. Niedzielna pogoda podczas wyjścia na Muńczoł była już gorsza, jednak deszcz w połączeniu z sobotnim ciepłem wygonił jeszcze na powierzchnię trzy salamandry plamiste. Zresztą, bukowe lasy we mgle wyglądają znakomicie!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz wzoru pamiątkowej odznaki, którą otrzymali uczestnicy wyjazdu.

 

Wycieczki do książeczki GOT:

 

Grupa górska: BZ.02


15 X 2016


Soblówka - Przysłop / 9 punktów

Przysłop - Bacówka PTTK na Rycerzowej / 2,1 km, 180 m / 4 punkty

Bacówka PTTK Rycerzowa - Wielka Rycerzowa - Bacówka PTTK Rycerzowa / 2 punkty

Bacówka PTTK Rycerzowa - przeł. Kotarz - Soblówka / 6 km, 100 m / 7 punktów


Razem wycieczka: 22 punkty


16 X 2016


Soblówka - Muńczoł - Soblówka (do i z przeł. Kotarz czarnym szlakiem rowerowym) / 16 punktów

 • W komplecie pod szczytem Wielkiej Rycerzowej. W tle widoczne Pilsko i Babia Góra

 • Wieczorna Mała Fatra. Dominujący szczyt to Wielki Rozsudziec; z prawej strony towarzyszy mu masyw Chleba i Wielkiego Krywania

 • We mgle na Muńczole

1. Puszcza Kampinoska (24.9.2016)

 

Wycieczka odbyła się na trasie: Sieraków - Pociecha - Palmiry - Karczmisko - Zaborów Leśny - Zaborów (18 km). Tym samym przeszliśmy przez trzy z sześciu pasów krajobrazowych Puszczy: południowy pas wydmowy, południowy pas bagienny (gdzie widać dramatyczną suszę ostatnich lat), by na koniec wspiąć się na taras wysoki, do Zaborowa. Po drodze odwiedziliśmy cmentarz-mauzoleum w Palmirach.

 • Przy mapie Parku w Palmirach (tak, to zdjęcie jest pozowane)

 • Na szczycie Ćwikowej Góry

 • Ślady wiatrołomu z 2004 roku

strony internetowe warszawa