odwiedz dwójkę na:

ECOFIN

  • WAWMUN - Tomek Kinowski w ECOFIN-ie

ECOFIN

 

Komitet: ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych)


Reprezentowane państwo: Wenezuela


Temat debaty w moim komitecie to kryzys ekonomiczny na Bliskim Wschodzie spowodowany cenami ropy naftowej. Dyskusje były na bardzo wysokim poziomie. Obrady poprowadzono profesjonalnie.


Niestety, na debatach nie pojawili się delegaci Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej. Szkoda, bo temat głęboko dotyka oba te kraje i ich obecność na pewno by zmieniła dynamikę spotkań. Najbardziej wpływowym delegatem był reprezentant Federacji Rosyjskiej. Przybył on z przygotowaną rezolucją, która była bardzo przydatna w tworzeniu końcowego dokumentu.


Moim zadaniem jako delegata Wenezueli, było zadbanie, aby rezolucja uwzględniała interesy mojego państwa, stojącego na skraju bankructwa. Osiągnąłem to poprzez dołączenie do sponsorów rezolucji. Dzięki temu miałem wpływ na jej finalną treść.

Głównym założeniem rezolucji było rozwiązanie organizacji OPEC i powołanie w jej miejsce komitetu ONZ-owskiego, którego celem byłoby m.in. dbanie o warunki do dywersyfikacji gospodarki krajów eksportujących ropę. Byłby on również platformą do dyskusji między krajami importującymi a eksportującymi.


Rezolucja spotkała się ze sprzeciwem Holandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jej losy ważyły się do ostatniej chwili.


Ostatecznie została przyjęta przez komitet, zdobywając minimum potrzebnych głosów. Było to ciężko wywalczone zwycięstwo. Nie mogę się doczekać następnej konferencji.


Tomek Kinowski

  • WAWMUN - Tomek Kinowski w ECOFIN-ie

strony internetowe warszawa