odwiedz dwójkę na:

Celtyckie Andrzejki

Event celtycki

27 listopada w związku ze zbliżającym się dniem Świętego Andrzeja, patrona Szkocji  - czyli popularnych andrzejek - odbył się event projektu „Mitologia celtycka”. Był on inspirowany naszym projektowym wyjazdem na festiwal archeologiczny w Biskupinie, a miał na celu przybliżenie w przyjemny i lekki sposób wiedzy dotyczącej sposobu życia i kultury ludzi z epoki pradziejowej – zwłaszcza tytułowych Celtów. Nasi goście mogli zapoznać się z licznymi tradycjami i zwyczajami, takimi jak między innymi celtyckie tańce czy wróżby. U druida Merlina można było wylosować wróżbę zapisaną tajemnym pismem runicznym, którą następnie trzeba było rozszyfrować. Była to więc także okazja do poznania starodawnych runów. Idąc tropem pisma, warto wspomnieć, iż nasi goście mieli także możliwość  poznania pisma ogamicznego oraz napisania swojego imienia w tym starożytnym piśmie Celtów. Osoby usposobione artystycznie mogły wykazać się podczas malowania własnego inicjału, dokładnie takiego jak w średniowiecznych iroszkockich manuskryptach, wytworzyć niepowtarzalną biżuterię z miedzianego drutu, taką samą jaką przyozdabiali się choćby pierwsi Słowianie, czy też dać upust swoim talentom, wykonując paciorki z modeliny inspirowane oryginalnymi pradziejowymi paciorkami z pasty szklanej.  Można było też, niczym dawni tkacze, utkać na bardku kolorową krajkę. Podczas wszystkich tych twórczych zajęć naszym gościom czas umilała muzyka, i to nie byle jaka! Usłyszeć można było zarówno tradycyjne celtyckie pieśni, jak i współczesne utwory nimi inspirowane, także  w  wykonaniu artystów, których o celtyckie inklinacje nikt by nie podejrzewał – na przykład Arethy Franklin. Przy tejże cudownej muzyce każdy mógł świetnie się zabawić przy nauce kilku radosnych celtyckich tańców, które niewątpliwie ożywiły wszystkich uczestników. Przez cały czas eventu tłumy kłębiły się przy stanowisku łuczniczym. Konkurs strzelania z łuku był również kolejnym etapem Szkolnej Ligii Sportowej. Każdy z uczestników oddawał 3 strzały i mógł uzyskać maksymalnie 15 punktów. Zwyciężczynią okazała się Dorota Misiurewicz z klasy IIb liceum, uzyskując fenomenalny wynik 12 punktów. Nagroda  - „Złota Strzała” – zostanie uroczyście wręczone na festiwalu projektowym.


Jak widać więc, wrażeń nie brakowało, a wszyscy zmęczeni intensywnymi doznaniami mogli skosztować tradycyjnego celtyckiego puddingu z zielonego groszku. Nad tym, żeby wszyscy świetnie się bawili, czuwał konferansjer przez cały czas zadziwiający naszych gości ciekawymi faktami z życia Celtów i innych starodawnych ludów. Wydarzenie to, o wspaniałej oprawie graficznej w postaci posterów przybliżających różne aspekty życia Celtów, było także na bieżąco dokumentowane fotograficznie.


Event ten obfitował, jak widać, w liczne atrakcje i zapewnił wszystkim jego uczestnikom – jak i organizatorom - niezwykłe wrażenia i niezapomniane chwile


                                                                                                                             Projekt „Mitologia celtycka”

strony internetowe warszawa