odwiedz dwójkę na:

Berlin 2012

Sprawozdanie z wyjazdu do Berlina

Projekt „Najweselszy Barak w Obozie”

24.03 – 28.03.2012

 

Dzień 1:

Był to oczywiście dzień wyjazdu. Spotkaliśmy się o godzinie 6:30 na Dworcu Centralnym skąd odjechaliśmy do Berlina. Na miejscu byliśmy około godziny 13, zakwaterowaliśmy się w naszym hostelu „Generator” przy LandsbeergerAlee skąd do centrum miasta mieliśmy jedynie 15 minut tramwajem. Od razu po tym rozpoczęliśmy zwiedzanie na Alexanderplatz, który jest jednym z głównych placów stolicy i dawnym centrum Berlina Wschodniego. Tam nasz wspaniały przewodnik Paweł Kamiński opowiedział nam między innymi o najwyższej budowli w Berlinie – wieży telewizyjnej, o zegarze Urania, berlińskim ratuszu i samym placu a po przejściu kawałek dalej jeszcze o Katedrze Berlińskiej i wyspie muzeów. Następnie przyszła pora na czas wolny a po nim powrót do hostelu.

Dzień 2:

Jak mawiają Berlin nie śpi a więc drugiego dnia, niektórym trudno było wstać. Na szczęście zdecydowania większość miała okazję zwiedzić niesamowite Muzeum Żydowskie, w którym szczególnie interesująca była bryła zaprojektowana przez znanego i swoją drogą żydowskiego architekta Daniela Libeskinda.  Stamtąd przejechaliśmy znowu w okolice wyspy muzeów i Katedry Berlińskiej aby zwiedzić równie ciekawe muzeum DDR. Po tym mieliśmy czas wolny, który można było wykorzystać na przykład spacerując po reprezentacyjnej alei Unter den Linden lub odwiedzając okoliczne muzea, restauracje i próbując tradycyjnych niemieckich dań i napoi. O odpowiedniej porze wszyscy byli już w „Generatorze”.

Dzień 3:

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Checkpoint Charlie czyli dawnego punktu kontrolnego, przejścia z jednej strony muru berlińskiego na drugi a raczej miejsca, które po nim pozostało. Obok znajduje się również muzeum pokazujące między innymi sposoby na jakie ludzie próbowali przedostać się z Berlina Wschodniego do Zachodniego. Szczególnie ciekawe były tak niekonwencjonalne sposoby jak przejazd kuloodpornym samochodem lub przelot balonem domowej roboty.  Następnie przejechaliśmy na plac, który jest symbolem nowego, rozwiniętego gospodarczo Berlina czyli na Potsdamerplatz a po tym udaliśmy się pieszo w kierunku Bramy Brandenburskiej zwiedzając po drodze, robiący duże wrażenie pomnik Holocaustu. Wysłuchaliśmy jak zwykle ciekawego wykładu naszego przewodnika i mieliśmy krótki czas wolny. Po kilku godzinach spotkaliśmy się ponownie i poszliśmy na teren przed Reichstagiem – siedzibą Parlamentu Niemiec – gdzie dowiedzieliśmy się wiele o jego historii. Zwiedziliśmy też wspaniale zaprojektowaną dzielnicę rządową, następnie znowu mieliśmy czas wolny i powrót do hostelu.

Dzień 4:

Czwarty dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od obejrzenia East Side Gallery i przejścia wzdłuż zachowanego fragmentu muru berlińskiego.  Następnie przemieściliśmy się do dzielnicy wiecznej konsumpcji, z niezliczoną ilością zachodnich sklepów, w tym słynnego centrum handlowego KaDeWe.  W międzyczasie zwiedziliśmy Kościół Pamięci, który niestety częściowo był w remoncie. Następnie zobaczyliśmy Pałac Bellevue, będący obecnie siedzibą prezydenta. Mieliśmy jeszcze zobaczyć muzeum Bauchausu, które okazało się być zamknięte. To pozwoliło bardziej sprośnym (oczywiście dorosłym) członkom grupy obejrzeć Beate Uhse Erotik Museum. To pomogło rozładować emocje i milo spać ;)

Dzień 5:

Rozpoczęliśmy od przejścia największą arterią wschodniego Berlina – Karl Marx Alee. Przytłoczeni monumentalną architekturą socjalizmu, dostaliśmy chwilę czasu wolnego w okolicach Potsdamer  Platz.

Wszystko miało zakończyć się spokojnym pójściem na dworzec z godzinnym wyprzedzeniem. Niespodziewanie natrafiliśmy na zaburzenia w komunikacji miejskiej spowodowane jakąś tam awarią  i z trudem zdążyliśmy na pociąg – wszyscy byli mokrzy!!!

 

 

 

Helena Radziwiłł, Maciej Zasada, Enio Chłapowski-Myjak, Tomasz Białek

strony internetowe warszawa