odwiedz dwójkę na:

25-lecie

Mamy za sobą wielką uroczystość - obchody 25-lecia 2SLO. Odbyły się one 14 listopada 2014 roku; dla upamiętnienia tego wydarzenia relacje i zdjęcia z działu "Aktualności" umieszczamy na stałe w tej części strony.
 • Prof. Henryk Samsonowicz podczas 25-lecia 2SLO

Rozpoczęliśmy kolejne ćwierćwiecze naszej historii. Rozpoczęliśmy wyjątkowo, wykładem dostojnego gościa - pana profesora Henryka Samsonowicza. Co, oprócz samej osoby pierwszego ministra edukacji w Trzeciej Rzeczypospolitej jest tak wyjątkowe? To, że pan profesor otwierał nasz pierwszy rok szkolny - 1 września 1989 roku.

O tym, że będzie się coś działo wiadomo było od rana. Najpierw szkołę poruszyła obecność całego gimnazjum: rozpoczęcie gry miejskiej poprzedziło odśpiewanie na patio hymnu narodowego. Kolejne godziny zajęła dekoracja sali i szkolnych korytarzy setkami pamiątkowych zdjęć (postaramy się choć część z nich umieścić w stosownej galerii). A od siedemnastej tłum zaczął przybywać. Setki gości, w tym absolwenci z pierwszych lat - ci, którzy zdawali maturę w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. O 17:30 oficjalne uroczystości poprzedził absolwencki turniej rzutów do kosza; imprezę zaczęliśmy o 18.

Owacją przywitano profestora Samsonowicza, który opowiadał zebranym o pytaniach stojących przed Europą - pytaniach z jej przeszłości i pytaniach sięgających daleko w przyszłość. Występowali nauczyciele dawni i obecni, w tym pierwszy dyrektor 2SLO - Aureliusz Leżeński. W obecności przedstawicieli zarządu głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego wręczone zostały odznaczenia dla siedmiu nestorów, pracujących w szkole od samego (lub prawie samego) początku.
 • Nagrodzeni nestorzy, czyli ci, którzy pracują w szkole od lat 1989-90:

...Jan Skrzypek...

...Rafał Kardaś...

...Beata Stępniewska...

...Zyta Woźniak...

...Jacek Bąk...

...Anna Kosmala...

...i Krzysztof Dmowski. Dziękujemy!

A potem działo się jeszcze dużo: był pokaz filmów, kreatywny happening i oczywiście tort. Impreza skończyła się koncertem, długo po 22. Oddajmy głos uczennicy, Hani Mazurek z klasy 2a liceum.

Dnia 14 listopada po uroczystości rozpoczynającej obchody 25-lecia naszej szkoły, nadszedł czas na oczekiwaną przez wielu z nas niespodziankę. Ci, którym udało się zdobyć bilety, spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie miał odbyć się happening.

 

Pan Jan Skrzypek w skrócie opowiedział nam czym będziemy się zajmować: mieliśmy za zadanie stworzyć konstrukcję, która miała na celu odsłonić oczekiwany tort. Szybko zrobiliśmy miejsce na sali, które potrzebne było do rozgrzewki umysłowej. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na cztery zespoły 6 – 7 osobowe. Każda grupa miała za zadanie stworzyć fragment konstrukcji i uwzględnić w nim co najmniej trzy nośniki energii. Po połączeniu czterech kawałków, miało powstać narzędzie do odsłonięcia kurtyny. Mieliśmy na całość półtorej godziny i wszyscy świetnie się bawili. Mieliśmy mnóstwo narzędzi do pracy: balony, bule, piłki golfowe, metalowe rury itp. Każda grupa zmieściła się w czasie i wykonała swoje zadanie na medal. Kiedy w sali zebrało się więcej osób, nasza maszyna poszła w ruch i na końcu odsłoniła zasłonę.

 • Napięcie sięga zenitu: czy uda się odsłonić tort?

Tort wjechał na środek sali i zostało wystrzelone konfetti. Po torcie, przyszedł czas na występy muzyczne. Pierwszym artystą na scenie była Weronika Utri (prywatnie córka naszej nauczycielki od angielskiego, pani Joanny Utri). Zaśpiewała i zagrała na gitarze trzy piosenki, w tym te pochodzące z repertuaru Taylor Swift i Coldplay. Potem na scenę weszła nasza absolwentka Ola Woźniak, która zagrała i zaśpiewała swoje utwory, wprowadzając nas w nostalgiczny nastrój. Na zakończenie całej uroczystości wystąpił pan Maciej Mościcki, który rozweselił całą widownię wykonując utwór „Dwójka da się lubić”.

Poniżej publikujemy jeszcze więcej zdjęć z obchodów 25-lecia:

 • Pierwszy dyrektor 2SLO, Aureliusz Leżeński

 • Imprezę zawdzięczamy w wielkiej mierze samorządowi: na zdjęciu jego wiceprzewodniczący Michał Kołakowski i przewodnicząca Antonina Rafałowska

 • Uroczystość prowadził m.in. Jan Skrzypek

 • Przemawiała Anna Sobala-Zbroszczyk, dyrektor naszego Zespołu Szkół...

 • ...oraz Krystyna Norwa, wiceprezes STO i prezes prowadzącego naszą szkołę koła Towarzystwa

 • Sala gimnastyczna była pełna

 • Urodziny nie mogły się obyć bez tortu

 • Muzyczny finał otworzyła Weronika Utri...

 • ...po której wystąpiła nasza absolwentka, Ola Woźniak. Korzystając z okazji zapraszamy na jej stronę internetową.

Pojawia się pytanie: co dalej?

 

Kolejne ćwierć wieku, oby równie szczęśliwe. Na marginesie: tak, kolejne ćwierć wieku minie w 2039 roku. Prosimy zanotować sobie w kalendarzykach czas na imprezę!

 • "No i podziękowanie". Do zobaczenia!

strony internetowe warszawa